Riigikogu liikme Jaak Aabi külastus 29. märtsil 2023

Elva Haigla suudab riigikogu liikme ja endise riigihalduse ministri Jaak Aabi kinnitusel tänu õigetele investeeringutele meditsiinisüsteemi ootavad rasked ajad edukalt üle elada.

Kolmapäeval, 29. märtsil Elva Haiglat külastanud Jaak Aab kiitis elvalaste võimet täpselt investeerida ja saavutada Tervisekassaga häid lepinguid. „Pean Elva Haiglat musternäiteks, mille juhtimisest tasub eeskuju võtta kõigil väikestel üld-haiglatel,“ ütles Jaak Aab.

Tänu hiljuti valminud tervisekeskusele pakub Elva Haigla sama katuse all suurt valikut teenuseid alates perearsti vastuvõtust, eriarstidest ja lõpetades hooldekodu teenusega.

„Suurepärased töötingimused võimaldavad ära kasutada Tartu lähedust, kaasates patsientide huvides sealseid arste ja residente,“ tõdes Jaak Haab.

Õigeaegselt tehtud täpsed investeeringud muutuvad just nüüd erakordselt tähtsaks, sest Tervisekassa võimalused jäävad meditsiinisüsteemi taseme hoidmiseks vajalikele kulutustele väga suurelt alla. Praegune valitsusliit tõenäoliselt loobub alates COVIDi kriisist igal aastal meditsiinile tehtud lisamaksetest, mis vähendab  Jaak Aabi sõnul arstiabi kättesaadavust ja ravijärjekorrad pikenevad veelgi.

„Alates Jüri Ratase peaministri-ajast toetas valitsus meditsiini igal aastal 150 miljoni euro suuruse täiendava rahastusega,“ selgitas Jaak Aab. „Reformierakond keeldus täiendavat  summat eelarvestrateegiasse sisse kirjutamast ning kardetavalt loobub loodav koalitsioon Tervisekassa toetamisest.“

Praegune maksusüsteem ei võimalda meditsiini ega ka riigi muude kulutuste katmist. Reformierakonna idee vältida otseste maksude tõstmist näiteks astmelist tulumaksu ja varamakse, lööb ennekõike maapiirkondade vähekindlustatud inimesi. „Tõenäoliselt asutakse tõstma kaudseid maksusid nagu näiteks käibemaks, mis muudab tavainimeste elu senisest veelgi keerulisemaks,“ lisas Jaak Aab.

Elva Haigla tutvustab riigikogu liikmetele oma tegutsemispõhimõtteid, et hoida toetust regionaalhaiglate püsimisele. „Pere- ja eriarsti kättesaadavus ning regionaalhaiglate püsimine tähendab Elvale palju ning selle nimel tuleb oluliste inimestega suhelda,“ ütles Elva Haigla juhataja Peeter Laasik.

Nädal varem külastas Elva Haiglat riigikogusse valitud Irja Lutsar, kelle erakond Eesti 200 peab koalitsiooniläbirääkimisi sotside ja Reformierakonnaga.Aab