Õpiränne Rootsi 13.08.-15.08.2024

Mismoodi toimub haiglate koristamine Rootsis? Selleks osalesime kolmepäevasel õpirändel Stockholmis ja Norrköpingu haiglas. Õpirändel osalesid konsortsiumi liikmed SA Pärnu Haiglast, SA Narva Haiglast, SA Viljandi Haiglast, AS Medicum Tervishoiuteenustest, SA Elva Haiglast, Järvamaa Kutsehariduskeskusest, AS Valga Haiglast, Tartu Rakenduslikust Kolledžist, Tartu Tervishoiu Kõrgkoolist ja SA Tartu Ülikooli Kliinikumist. Õpiränne oli toetatud Erasmus+ konsortsiumi õpirändeprojekti nr 2023-1-EE01-KA121-VET-000133792 ja 2024-1-EE01-KA121-VET-000236654 poolt.

Töövarjutamise korraldas vastuvõtja organisatsioon Visera AB-st haigla koristusele spetsialiseerunud koolitaja-konsultant Karin Perling.

Õpirände läbivad teemad olid haigla koristamine, infektsioonide levimise takistamine ja koristuse kvaliteedi hindamise tähtsus haigla keskkonnas. Lisaks tutvuti ka koristusandmete digitaalse kogumise, nende analüüsimise ja järelduste tegemise võimalustega Rootsi haiglate kogemuste näitel. Koolituspäevadel tutvustas Karin põhjalikult erinevaid haigla koristamise põhimõtteid sh kuidas takistada infektsioonide levikut.

Koolitusel kõlama jäänud faktid:

⚡80% infektsioonidest kandub edasi käte kaudu, seetõttu on käte hügieen määrava tähtsusega.

⚡Haiglates on väga oluline, kes ja kus käib, ning et kõigile kehtiksid samad hügieeninõuded. Ei ole mõeldav, et tehnik liigub operatsioonisaalis enda riietusega (mida tegelikult juhtub) kui arstidele ja õdedele kehtivad teised reeglid.

⚡Väga oluline roll on järjepideval ja regulaarsel informatsiooni ja tagasiside edastamisel.

⚡Ei ole olemas ühtseid koristamise reegleid. Igal ruumil/osakonnal/objektil on erinevad puhtusenõuded lähtudes ruumi otstarbest.

⚡Rootsi haiglates on kasutusel kleebised, mis näitavad ruumis kehtiva koristuskvaliteedi taseme ja mitu korda nädalas tuleb soovitud puhtusetase saavutada.

⚡Infektsioonide levimise takistamisel on väga oluline roll riietusel. Rootsis tehtud uuringutes selgus, et ühekordsed riided eraldavad oluliselt vähem infektsiooni baktereid kandvaid nahaosakesi, sh naised levitavad vähem nahaosakesi kui mehed.

⚡Saime kinnitust sellele, kui oluline on kuivatamine. Tähtis on mikrokiudlapid pärast pesemist masinas kuivatada, vastasel korral võivad kangas olevad bakterid paljunema hakata, mille tulemusel kantakse mustus uuesti laiali.

⚡Vajaduspõhine koristamine on võtmetähtsusega. Erinevate uuringute ja case-study-de näitel selgus, et vaid nii on võimalik pakkuda ühtlaselt kõrget puhtusetaset samal ajal kasutades ressursse optimaalselt. Vajaduspõhisust on võimalik saavutada vaid tänu digitaalsete koristuslahenduste kasutusele võtule.

⚡Huvitav fakt: keskajal kulus katku levimiseks ümber maakera 70 aastat, aga SARS-CoV-2 (COVID-19) haiguse levimiseks kulus vaid 3 kuud. See näitab selgelt, et kui inimesed reisivad ja ei rakenda ennetusmeetmeid, siis levivad haigused ja infektsioonid kordades kiiremini.

Õpirändel toimus töövarjutamine Norrköpingu haiglas case-study raames, kus olime vaatlemas, kuidas haigla koristus päriselt toimib. Norrköpingu haiglas võttis meid vastu haigla koristuskvaliteedijuht Bitte. Saime näha, millised protsessid ja tegevused on välja töötatud selleks, et ei toimuks mustuse ja infektsioonide levik. Igal tegevusel ja protsessil oli kindel põhjus. Lisaks nägime, milliseid töövahendeid ja meetodeid nad kasutavad.

Mõningad huvitavad faktid haiglast:

⚡Haigla on täielikult üle läinud käelaba suuruste mikrokiudlappide kasutamisele. Põhiline põhjus on vältida lapi voltimist, kuna teaduslikult on tõestatud, et mikroobid ja infektsioonibakterid on võimelised tungima läbi mikrokiudlapi tekstiili lapi puhtale poolele, mis soodustab mustuse ja infektsioonide laialikandmist.

⚡Koristusruumides on eraldatud puhas ja must tsoon. Mustas tsoonis toimub lappide ja koristuskärude puhastamine, mis liiguvad edasi puhtasse tsooni. Tööstuslikud pesumasinad on kahepoolsed, mis tähendab, et mustas tsoonis pannakse määrdunud lapid sisse ja teiselpool seina olevas puhtas tsoonis võetakse puhtad lapid pesumasinast välja.

⚡Haigla kasutab vaid niisutuspudeleid, kuna teaduslikult on tõestatud, et pritspudelid soodustavad haiguste ja infektsioonide levikut, sest pihusti otsa (seda, kust puhastusaine välja lendub) ei ole võimalik puhastada ja on soodne koht bakterite paljunemiseks ja levikuks.

⚡Väga palju on rõhku pööratud töötajate juhendamisele. Kõikjal on erinevad stendid koos juhistega – milliseid ja mis järjekorras puhastustegevusi tegema peab.